Top Conformation

Top Twenty Wheatens in Breed Competition1

Rank
Name
Breed Defeats
1
GCHS CH Doubloon’s Extreme Gamer (d)
E Landa
734
2
GCHG CH J’Adores Stanley Cup Toews At Raelyn (d)
K Munson/K Wright
518
3
GCHB CH Keepsake’s Raise Your Galss (d)
S Robinson/S Robinson/C Satherley/P Tims
371
4
GCHB CH Harbour Hill One In A Million (b)
S Sakauye/L Smith
218
5
GCHS CH Moxxy Shandalee Hello Gorgeous (b)
D Sealy/N Bailey
203
6
GCHB CH Summerland’s A Southern Comfort (d)
S Schollaert/J Schollaert
202
7
GCHS CH Rioga Hakuna Moscato (d)
L Brooks/J Mattingly
187
8
GCHS CH Kolohe It’s Raining Sunshine (d)
P Radin
124
9
GCHB CH Bendacht Believe In Magic (d)
M Carr
116
10
GCH CH Lochlinear This Girl Is On Fire (b)
P Mullin
97
11
GCH CH Coventryfarm Kennally 2 Hot 2 Handle V Wheatn Wag (b)
A Robertson/G Turner
89
12
GCH CH Frolic’s It Was Up To Stiehl (d)
C Turner/E Skoglund
75
13
GCH CH Sundance’s Kajun Ball Of Fire (d)
S Settoon/S Wuerz
66
14
GCHS CH Harbour Hill A Christmas Story (d)
A Bezkrovny/S Sakauye
64
15
GCHB CH Escapade Bonney Kolohelani (b)
B Snyder
63
16
GCHB CH Cailin Isle Autumn Running Like The Wind (d)
M Ostrom
62
17
GCH CH Moxxy Shandalee Lord Of The Rings (d)
M Daffner/N Bailey/S Goldberg
55
18
GCHB CH Star Fuzzy Naval Of Woodmore (b)
M Yourich/D Daniel
52
19
GCH CH Marquee’s Tropical Storm (d)
R Seaholm/S Urquhart
50
20
GCH CH Star No Shirt No Shoes No Service (d)
D Daniel/D Kortgoede/F Kortgoede
49
20
GCH CH Whindancer’s Fireworks After Midnight (d)
S Ratliffe/A Miller/A Kochan
49
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCHS J’Adores Stanley Cup Toews At Raelyn (d)
K Munson/K Wright
681
2
GCHP Ainle Something To Talk About (d)
L Robison
574
3
GCH Keepsake’s Raise Your Galss (d)
S Robinson/S Robinson/C Satherley/P Tims
335
4
GCHS Serendipity October Quest (b)
S Solsby
300
5
GCHS Lismore Once In A Lifetime (d)
M Ryan/F Mitzner/A Knoll
223
6
GCHB Kolohe It’s Raining Sunshine (d)
P Radin
180
7
GCHB Sundance’s Finnigan Wake Me When The Dream Is Ov (d)
M MacSweeney/S Wuerz
176
8
GCHB Harbour Hill Double Dog Dare (d)
D Wight/S Wight/S Sakauye
150
9
GCHB Dhowden Funny Business (d)
C Bendelewski/E Henry-Bendelewski
129
10
CH Doubloon’s Extreme Gamer (d)
E Landa
111
11
GCHB Marquee Storm Warning (d)
S Urquhart
105
12
GCHS Banrions Bibbidi Bobbidi Boo CGC (b)
T Walter
81
13
GCH Cela Just The Right Fit (d)
M Lomax
79
14
GCHB Haldane Shoot The Moon (b)
M BALLARD/T Smith
76
15
GCHB Harbour Hill A Christmas Story (d)
A Bezkrovny/S Sakauye
72
16
GCH Moxxy Shandalee Hello Gorgeous (b)
D Sealy/N Bailey
65
17
GCHB Sundance’s Lucky Rover (d)
K Rousey/S Wuerz
64
18
GCHB Adako Little Red Robin Hood (d)
M Pickett/P Pickett/B Phelps
56
19
GCH Escapade Bonney Kolohelani (b)
B Snyder
53
20
GCH Rioga Hakuna Moscato (d)
L Brooks/J Jackson
47
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCHP Bryr Rose Matisse (d)
E Koharik/J Koharik/J Ferris
810
2
GCHG Ainle Something To Talk About (d)
L Robison
397
3
GCHS Lovesong’s Tailor Made To Dance (d)
N Mansfield
371
4
GCHB Adako Little Red Robin Hood (d)
M Pickett/P Pickett/B Phelps
275
5
GCHG Lismore Mccormack’s Dragon Song (d)
M Ryan/M Long
231
6
GCHS Bonney Bushel And A Peck CGC (d)
B Snyder
181
7
GCHB Reyem’s If She Hollers Let Her Go (b)
K Clarke
180
8
GCH J’Adores Stanley Cup Toews At Raelyn (d)
K Munson/K Wright
114
9
GCHB Sundance’s Lucky Rover (d)
K Rousey/S Wuerz
95
10
GCH O’Mannion’s Shattered (d)
J Manning/T Manning
94
11
GCH Lismore Once In A Lifetime (d)
M Ryan/F Mitzner/A Knoll
91
12
GCHB Orla Geragold Lake Isle Of Innisfree (d)
N Draper/M Lopez/B Smith
81
13
GCH Bradberry’s The One I Love (d)
S Berry/D Van De Ven
78
14
GCHB Serendipity October Quest (b)
S Solsby
69
15
GCHB Keepsake Timtara Im A Rockstar (b)
S Robinson/S Robinson/P Tims
68
16
GCHB Greentree Luellen Unbridled Song (d)
P Robeski/B McDonald
66
17
GCH Lil’Town Magnificent Jewel Of Ardnacassa (d)
C Shaltz
62
18
GCH Greentree Nugget’s Charm (b)
J Miller/B MCDONALD/K McDonald
60
19
GCHS Pitterpat Allons-Y! (d)
K Davis/G Davis/S Beitch
58
19
GCH Harbour Hill A Christmas Story (d)
A Bezkrovny/S Sakauye
58
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCHG Bryr Rose Matisse (d)
E Koharik/J Koharik
1012
2
GCHS Ainle Something To Talk About (d)
L Robison
394
3
GCHS Lismore Mccormack’s Dragon Song (d)
M Ryan/M Long
252
4
GCHB Serendipity’s Urban Legend (b)
R Taylor/C Taylor
232
5
GCH Keepsake Timtara Im A Rockstar (b)
S Robinson/S Robinson/P Tims
223
6
GCHB Bonney Bushel And A Peck CGC (d)
B Snyder
182
7
GCHB Sundance My Beau’s A Roxstar (d)
C Johnstone
171
8
GCHS Lil’Town Fiddler’s Lullaby Of Ardnacassa (d)
C Shaltz/J Guibord/L Guibord
143
9
GCH Lovesong’s Tailor Made To Dance (d)
N Mansfield
104
10
GCH Bryr Rose Symbol Of Paris (d)
M Connor/J Ferris
100
11
GCHG Shandalee Fireworks (b)
S Goldberg/H Goldberg/D Sealy/N Bailey
99
12
GCHB Sundance’s Hot Surfer Dude CGC (d)
S Wuerz/D Wuerz/J McKamey
96
13
GCH Banrions Bibbidi Bobbidi Boo (b)
T Walter
93
14
GCH Orion Trebol Breaking Bad RN TD (b)
B Geertson/G Rueda
90
15
GCH Saltnsea Commander-In-Chief (d)
E Taylor/S Jacobsen
89
16
GCHS Greentree Moonstruck Mombo Man (d)
B McDonald/K Mcdonald
82
17
GCH Orla Geragold Lake Isle Of Innisfree (d)
N Draper/M Lopez/B Smith
80
18
GCHB Rosheen Ring Of Fire (d)
M Lopez
76
19
GCHB Macphail Wicked Live Wire (b)
S Ross
73
19
GCH Eringlo Wild N Fast (b)
B Kanter/C Shea
73
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Bryr Rose Matisse (d)
M Jacobs/E Koharik/J Koharik
880
2
GCH Bryr Rose Phoenix Rising (d)
C Garrett
743
3
GCH Canopy Road’s Carry On The Legend (b)
S Leonard/D Wirth/B Wirth
320
4
GCH Serendipity’s Urban Legend (b)
R Taylor/C Taylor
236
5
GCH Haldane Does Your Mother Know? (b)
J Brown/T Smith
163
6
GCH Rosheen Ring Of Fire (d)
M Lopez
121
7
GCH Sundance Second Chance (d)
S Russo/F Russo
107
8
GCH Lismore V For Victory (d)
M Ryan
78
9
GCH Villanova Blame It On The Bossanova (d)
C Phelps/B Phelps
76
10
GCH O’Mannion Greentree Havana’s Midnight Rambler (d)
J Manning/B McDonald/K Mcdonald
75
11
GCH Frolic’s Speed Demon At Fenris (d)
D Hill/T Ringstrom/E Skoglund
71
12
GCH Mackanme Without Warning (d)
J Voyles
67
13
CH Azydeco How Can U Surpass Perfection (b)
C Bennett
66
14
GCH O’Lorcan’s Mystery Writer (d)
J Snoddy/P Snoddy/R Shumate
64
15
CH Ainle Something To Talk About (d)
K Elliot/L Robison
63
15
GCH Clover’s In The Knick Of Time (d)
P Love/P Pacello/L Jamiolkowski/M Jamiol
63
17
GCH Mirikal Double Top Breakout NA NAJ (d)
S McGee
61
18
GCH Clover’s Mr. Blue Sky (d)
L Jamiolkowski
60
19
GCH Macphail Wicked Live Wire (b)
S Ross
58
20
CH Lismore Imagine Dragons (d)
M Ryan/L Heins
55
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Doubloon’s Extreme Play (b)
E Landa
554
2
GCH Bryr Rose Phoenix Rising (d)
C Garrett
537
3
GCH Lochlinear Gleanngay Cha Ching (d)
P Mullin
395
4
GCH Mirikal Double Top Breakout NA NAJ (d)
S McGee
198
5
GCH Greentree Gold Charm (b)
B McDonald/K Mcdonald
175
6
GCH Shandalee Fireworks (b)
S Goldberg/H Goldberg/D Sealy/N Bailey
15
7
GCH Cuilinn Expresso Con Panna (d)
H Million
125
8
GCH Sundance Second Chance (d)
S Russo/F Russo
121
9
GCH Marquee’s Love The One You’Re With (d)
L Thompson/J Thompson/S Urquhart/R Urquhart
120
10
GCH Ainle Villanova Mouth Of The South CGC (b)
K Elliot
117
11
GCH Canopy Road’s Carry On The Legend (b)
S Leonard/D Wirth/B Wirth
105
12
GCH Lil’Town Fiddler’s Lullaby Of Ardnacassa (d)
C Shaltz/J Guibord/L Guibord
94
13
GCH Pitterpat Allons-Y! (d)
K Davis/G Davis/S Beitch
87
14
GCH Lovesong’s Affair With Jazz (b)
N Mansfield
81
15
GCH O’Mannion’s Crossfire Hurricane (d)
J Manning
80
16
CH Saltnsea Magic Over Andover (b)
S Jacobsen/E Taylor
63
17
GCH Lismore Past Forgetting (b)
C Pikul/M Ryan
61
18
GCH O’Lorcan’s Mystery Writer (d)
J Snoddy/P Snoddy/R Shumate
59
19
GCH Lismore I Like Ike (b)
M Ryan
56
19
GCH Banner Jersey Girl (b)
P Mandeville/J Mandeville
56
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Doubloon’s Extreme Play (b)
E Landa
792
2
GCH Shandalee Fireworks (b)
D Sealy/N Bailey
304
3
GCH Lochlinear Gleanngay Cha Ching (d)
P Mullin
240
4
GCH Diamonds Cactus Cash (d)
B Hillwig
234
5
GCH Ainle Villanova Mouth Of The South CGC (b)
K Elliot
212
6
GCH Greentree Gold Charm (b)
B McDonald/K Mcdonald
207
7
GCH Cuilinn Expresso Con Panna (d)
H Million
193
8
GCH Greentree Cayenne Dancer (d)
R Reey/B McDonald
178
9
GCH Mirikal Double Top Breakout NA NAJ (d)
S McGee
156
10
GCH Bonney Labor Of Love (b)
V Gosnell/D Gosnell/B Snyder
139
10
GCH Reyem’s Red Rover Come Over (d)
R Hager/L Hager/G Meyer
139
12
GCH Mil Mear Geragold Galileo CGC (d)
B Hempel/M Kipp/N O’Sullivan
123
13
GCH Banrions Give The Girl A Kiss (b)
J Bratton/T Walter
119
14
GCH Caraway Baryshnikov By Tyrone (d)
B Chapman/B Verner
108
15
GCH Sundance Second Chance (d)
S Russo/F Russo
103
16
GCH Bonney New England Patriot (d)
B Snyder
81
17
GCH Gleanngay Runaway (d)
R Frerking
76
18
GCH Avalon Lord Lannister (d)
S Amorosia/G Amorosia/D Ables/M Ables
64
18
GCH Pitterpat Allons-Y! (d)
K Davis/G Davis/S Beitch
64
20
GCH Ltd. Edition Bold Fenian Gun (d)
F Lewis/G Arthur
62
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Doubloon’s Extreme Play (b)
E Landa
567
2
GCH Caraway Baryshnikov By Tyrone (d)
B Chapman/B Verner
389
3
GCH Shandalee Rocket Science (d)
N Bailey/S Goldberg
287
4
GCH Greentree Moonstruck Mombo Man (d)
B McDonald/K Mcdonald
262
5
GCH Bonney New England Patriot (d)
B Snyder
227
6
GCH Rosheen Sufferin’ Succotash (d)
M Lopez
172
7
GCH Cuilinn Expresso Con Panna (d)
H Million
150
8
GCH Mirikal Double Top Breakout (d)
S McGee
149
9
GCH Diamonds Cactus Cash (d)
B Hillwig
142
10
CH Reyem’s Red Rover Come Over (d)
R Hager/L Hager/G Meyer
136
11
GCH Lil’Town Fiddler’s Lullaby Of Ardnacassa (d)
C Shaltz/J Guibord/L Guibord
129
12
GCH Wheatens Pride Buxx Bogart (d)
L Menser/W Menser
101
13
CH Villanova Blame It On The Bossanova (d)
C Phelps
101
14
GCH Sundance Second Chance (d)
S Russo/F Russo
98
15
GCH Morningstar Gold Standard O’Michaleen (b)
D Gordin/H Gordin
82
16
CH Greentree Cayenne Dancer (d)
R Reey/B McDonald
82
17
GCH Wilobet’s Angel In My Pocket (b)
J Bratton/T Walter
80
18
GCH Ltd. Edition Dempsey’s Legacy (d)
A Rudolph/M Flores/G Arthur
79
19
CH Bradberry’s Schnitzel Maguire (d)
S Mildrew/D Van De Ven
68
20
CH Caraway Southern By Design (d)
Menard/J Menard
67
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Gleanngay Legend Of The Grail
S Leonard
661
2
GCH Dundalk Put Me In Coach
C Burdge/B Zapf
601
3
GCH Doubloon’s Salt Of The Earth
E Landa
537
4
GCH Wilobet’s Angel In My Pocket
J Bratton/T Walter
375
5
GCH Sho-Well’s Bree’s Boy Toy
K Elliot
272
6
GCH Legend Deja Vu All Over Again
S Leonard
194
7
GCH Moonstruck Sanddollar Sassy Salsa
B Bates/H Fraguela/W Bates
161
8
GCH Whindancer’s Sweet Dreams Are Made Of This
S Ratliffe/A Kochan/D Meath/C Radford
144
9
GCH Greentree Rising Star
J Andras/B McDonald/K Mcdonald/M Andras
127
10
GCH Greentree Moonstruck Mombo Man
B McDonald/K Mcdonald
125
11
GCH Ltd. Edition Dempsey’s Legacy
A Rudolph/M Flores/G Arthur
118
12
CH Eringlo Alwaz Luk’N To Race
C Shea/D Shea
108
13
GCH Bonney New England Patriot
B Snyder
90
14
GCH Wheatens Pride Buxx Bogart
L Menser/W Menser
80
15
GCH Greentree Real Quiet
D Horst/J Horst/K Mcdonald/B McDonald
79
16
GCH Star Shadowlands Of Aslan
D Daniel/D Dykstra
72
17
GCH Andover Mayhem Magic
J Gottlieb
71
18
CH Doubloon’s Extreme Play
E Landa
58
19
GCH Sundance Second Chance
S Russo/F Russo
55
20
CH Haldane Rock-O-Plane Rapture
H Deets/A Deets/T Smith
54
Rank
Name
Breed Defeats
1
GCH Gleanngay Legend Of The Grail
S Leonard
805
2
GCH Doubloon’s Salt Of The Earth
E Landa
388
3
GCH Acacia’s Bat Out O’Hel
M Lopez/B Smith
323
4
GCH Michaleen’s Song O’Morning Star
D Gordin/P Weir
301
5
GCH Dundalk Put Me In Coach
C Burdge/B Zapf
294
6
GCH Diamonds Breakfast At Tiffany’S
B Hillwig
283
7
GCH Gemstone Lontree Star Studded
K Johnson/E Johnson/J Laylon
189
8
GCH Greentree Moonstruck Mombo Man
B McDonald/K McDonald
150
9
GCH Sho-Well’s Bree’s Boy Toy
K Elliot
149
10
CH Vintage Signed Sealed And Delivered
L Marrero/B Ness/M Weiss
111
11
GCH Andover Mayhem Magic
J Gottlieb
111
12
CH Lovesong’s Top O’ The Mornin’
N Mansfield
80
13
CH Doubloon’s Ultimate Player
E Landa
75
14
GCH Aisling Claddagh U2 Can Belike Me
V Hetherington
70
15
CH Bendacht Pursuit Of Happiness
M Decarlo/M Carr
63
16
GCH Marquee’s Tax Exchange
C Urquhart/S Urquhart
52
17
Greentree Rising Star
J Andras/B McDonald/K McDonald/M Andras
50
18
CH Kenna’s Had Passion 4 Fashion
J Street
46
19
CH Pinehome’s Trade Secret
P Gale
44
20
GCH Avalon Mocuishle’s Legacy
S Amorosia/G Amorosia
42
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Doubloon’s Ultimate Player (b)
Elena Landa
1,169
2
CH Candance Dazed And Confused (b)
Candy Little / Louise Bischoff
347
3
CH Desertrose Bonney Mans Dream (d)
Barb & Rich Fain / Bonney Snyder
225
4
CH Sho-Well’s Bree’s Boy Toy (d)
Kathi Elliot
222
5
CH Derryhumma Mr Mistoffelees (d)
Robyn Alexander / Bonney Snyder / Paul Edmonds
170
6
CH Lovesong’s Dream Along With Me
Nona & William Mansfield
146
7
CH Stratford Top Brass (d)
Molly O’Connell / Meg Ryan
130
8
CH Gemstone Lontree Star Studded
Kathryn & Ed Johnson / Joy Laylon
129
9
CH Michaleen’s Song O’Morning Star (b)
Doreen Gordin / Pat Weir
125
10
CH Greentree Keepsake Tobasco Cat
Shari Robinson / Bev & Kevin McDonald
123
11
CH Dhowden American Dream
Denise Bendelewski
119
12
CH Bryr Rose Chanels Monsieur
Steve & Janet Smolak / Jeanne Ferris
117
13
CH Wilobet’s Angel In My Pocket (b)
Jeffrey Bratton / Tiffany Walter
85
14
CH Acacia’s Bat Out O’Hel (b)
Barb Smith / Barbara Ericson
84
15
CH Eringlo Rise Above The Mist
Cindy & Dennis Shea
78
16
CH Reyem’s Yukon Gold
Kay Baird / Gwen Meyer
72
17
CH Wheatens Pride Buxx Bogart (d)
Lana & Wolfram Menser
65
18
CH Banner Shout (b)
John & Pam Mandeville
58
19
CH Kaylynn Murphy’s Law Unto Himself (d)
Bobbi Salmon / Kay Baird
56
20
CH Greentree Real Quiet (d)
Diane & Jacob Horst / Bev & Kevin McDonald
54
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Doubloon’s Ultimate Player (b)
Elena Landa
966
2
CH Kincora Tara Gold Digger (b)
Barbara Zapf / Cecily Skinner / Kayce Healy
510
3
CH Lovesong’s Dream Along With Me
Nona & William Mansfield
439
4
CH Harbour Hill Mike Delfino
Mathew & Laurel Thomas / Susan Sakauye
371
5
CH Dhowden American Dream
Denise Bendelewski
347
6
CH Acacia’s Bat Out O’Hel (b)
Barb Smith / Barbara Ericson
218
7
CH Eureka Elevator Man (d)
Doug Mylcraine
183
8
CH Lovesong’s Dance To The Beat (d)
Nona Mansfield
167
9
CH Desertrose Bonney Mans Dream
Barb & Rich Fain / Bonney Snyder
147
10
CH Candance Dazed And Confused (b)
Candy Little
142
11
CH Stratford Top Brass
Molly O’Connell / Meg Ryan
139
12
CH Islander’s Girl Talk (b)
Lori Kromash
96
13
CH Tiffen’s Shaboom Shaboom
G & E Metzger / Nancy Holland
143
14
CH Serendipity’s Talk Of The Town (b)
Dick & Camille Taylor
88
15
CH Gleanngay Legend Of The Grail
Sally Leonard
82
16
CH Pinehome’s Seamus Walnut
P Gale
79
17
CH Gemstone Lontree Star Studded
K & E Johnson / Joy Laylon
58
18
CH Bon Aquarel Bittersweet For Almar
Marie Van Iderstine
56
19
CH Marquee’s Which Witch Is Which (b)
Sonya & Richard Urquhart
53
20
CH Vintage Green Beret Ballad
Brian Ness / Mike Weiss
51
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Lovesong’s Dance To The Beat
Nona Mansfield
946
2
CH Desertrose Bonney Mans Dream
Barb & Rich Fain / Bonney Snyder
451
3
CH Doubloon’s Ultimate Player (b)
Elena Landa
384
4
CH Harbour Hill Mike Delfino
Mathew & Laurel Thomas / Susan Sakauye
222
5
CH Acacia Newzew Chandon
Dianna & Steven Thurston / Barb Smith
216
6
CH Kaylynn’s Pistol Packin Mama (b)
Kay Baird / Gwen Meyer
172
7
CH Dhowden American Dream
Denise Bendelewski
151
8
CH Lontree 24 Karat Of Morningstar
Doreen Gordin / Eldorado Gold
143
8
CH Frolic Hoodoo The Voodoo
Cherie Turner
143
10
CH Windisle Medoc
Christine Thorpe / Lori Kromash / Shari Robinson
135
11
CH Marquee’s Storm The Bastille
Sonya & Richard Urquhart
122
12
CH Eureka Elevator Man
Doug Mylcraine
116
13
CH Acacia’s Bat Out O’Hel (b)
Barb Smith / Barbara Ericson
112
14
CH Kincora Tara Gold Digger (b)
Barbara Zapf / Cecily Skinner / Kayce Healy
103
15
CH Stratford Top Priority
Erin Huntsinger & Molly O’Connell
75
16
CH Islander’s Girl Talk (b)
Lori Kromash
58
17
CH Banner Bada Bing
Joyce & Rob Pisani / John & Pam Mandeville
55
18
CH Frolic Prescott of Waterford (b)
Emily & T Skoglund / Cherie Turner
53
19
CH Andover Mayhem Magic
Jackie Gottlieb
52
20
CH Canopy Road’s Prinze Charming
Bonnie & Dennis Wirth
51
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Caraway Celebrate Life
Beth Verner / Betty Chapman
1208
2
CH Desertrose Bonney Mans Dream
Barb & RiCH Fain / Bonney Snyder
792
3
CH Lovesong’s Dance To The Beat (d)
Nona Mansfield
381
4
CH Lontree 24 Karat Of Morningstar
Doreen Gordin & Eldorado Gold
377
5
CH Reyem No Squatin On My Spurs
Gwen Meyer / Kay Baird
316
6
CH Keepsake’s The Chaz Singer
Jane Cook / Shari Robinson
303
7
CH Stratford Spice Girl (b)
Molly O’Connell
296
8
CH Stratford Top Priority
Erin Huntsinger & Molly O’Connell
225
9
CH Vintage Green Beret Ballad
Brian Ness & Mike Weiss
214
10
CH Doubloon’s Finger Painting (b)
Julie Burdick & Elena Landa
190
11
CH Dhowden American Dream
Denise Bendelewski
182
12
CH Bryr Rose Petal Pusher (b)
Carolyn Garrett
179
13
CH Banner Leap Of Faith (b)
John & Pam Mandeville
116
14
CH Lontree Everlasting Lace (b)
Kathryn & Ed Johnson
98
15
CH Prescott Charlie Bird Parker
Betsy & Stuart Wenger
85
16
CH Doubloon Azlough Watercolor (b)
Elaine & Robert Azerolo / Elena Landa
82
17
CH Acacia Newzew Chandon
Dianna & Steven Thurston / Barb Smith
77
18
CH Kennally Ballymena True Bliss (b)
Kenna Kachel & Fran Talbot
66
19
CH Westridge Back To Limerick (b)
Bob & Myrna Flavell / Jeanine Flavell / Ilze Barron
65
19
Eureka Elevator Man
Doug Mylcraine
65
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Caraway Celebrate Life
Beth Verner / Betty Chapman
1096
2
CH Ellora Bastion ROM
Neil O’sullivan / Gerard Thompson
413
3
CH Scoho Stratford Cayenne Pepper
Meg Ryan / Sandra Scott
392
4
CH Reyem No Squatin On My Spurs
Gwen Meyer / Kay Baird
231
5
CH Greentree Darcove Fairy Tale
Doris Petracco & Dot Schider / Bev & Kevin McDonald
230
6
CH Bonney Marchael Sorceress (b)
Bonney Snyder
202
7
CH Marquee’s Music Of The Night (b)
Robert Vassar & Nanci Manceau /
Sonya & Richard Urquhart
185
8
CH Claddaghs Star Studded Ceili (b)
Viviana Hetherington
152
9
CH Keepsake’s The Chaz Singer
Jane Cook / Shari Robinson
128
10
CH Meirleac’s Diamond In The Ruff (b)
Ronnie Copland
124
11
CH Desertrose Bonney Mans Dream
Barb & Rich Fain / Bonney Snyder
121
12
CH Lontree Everlasting Lace (b)
Kathryn & Ed Johnson
111
13
CH Winterwheat’s Second Chance (b)
Bette Eckstrom
103
14
CH Tiffen’s Dockers Nice Pants
S Desimone / Nancy Holland
97
15
CH Islander’s Kiss The Girls
Lori & Marv Kromash
87
16
CH Gallagher’s Diamond Girl (b)
Tami Herzog / Linda & Al Gallagher
86
17
CH Lissadell Seakyss (b)
H & Venda Schmid / Caroline Goldberg
85
18
CH Grian Annie O’Klee RN (b)
J & L Werth
85
19
CH Windisle Medoc
Christine Thorpe & Lori Kromash & Shari Robinson
84
20
CH Lontree 24 Karat Of Morningstar
Doreen Gordin & Eldorado Gold
79
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Ellora Bastion ROM
Neil O’sullivan / Gerard Thompson
926
2
CH Doubloon’s Playing The Field (b)
Elena Landa
588
3
CH Greentree Darcove Fairy Tale
Doris Petracco & Dot Schider / Bev & Kevin McDonald
285
4
CH Desert Rose Raz’N’ Kane
Rich & Barb Fain
276
5
CH Marymore First Triple Axel (b)
S Shaw / Mary Peltier
262
6
CH Lakkas Ustilago
Roxanna & Leo Springer
221
7
CH Luvlade’s Top Gun
Denise & David Lovelady
215
8
CH Banner Speak Of The Devil (b)
John & Pam Mandeville / Marc & Meryl Strassler
192
9
CH Caraway Celebrate Life
Beth Verner & Betty Chapman
186
10
CH Lontree Everlasting Lace (b)
Kathryn & Ed Johnson
176
11
CH Shar-D’s Paws For Applause
Marian Shaughnessy & Dee Boyd
153
12
CH Keepsake’s The Chaz Singer
Jane Cook & Shari Robinson
128
13
CH Lontree 24 Karat Of Morningstar
Doreen Gordin & Eldorado Gold
113
14
CH Lil’Town House Of Ardnacassa (b)
Frank & Carol Shaltz
94
15
CH Whindancer’s Fascinating Rhythm
Susan Ratliffe & Karen Rechberger
64
16
CH Prescott Charlie Bird Parker
Betsy & Stuart Wenger / Marjorie Shoemaker /
Cherie Turner
61
17
CH Gallagher’s Diamond Girl (b)
Tami Herzog / Linda & Al Gallagher
56
18
CH Aran Strawberry Blonde (b)
Shari Boyd
55
19
CH Edgewood Liberty Rising Cuileann (b)
Carl McGill & Holly Craig
52
20
CH Whindancer’s Harrigan
Susan Ratliffe & Cheryl Stevens
51
Rank
Name
Breed Defeats
1
CH Doubloon’s Playing The Field (b)
Elena Landa
864
2
CH Paisley Forever Man
Kathy McIndoe
457
3
CH Lil’Town House Of Ardnacassa (b)
Frank & Carol Shaltz
364
4
CH Acacia’s Kona Expresso (b)
Mieleha Wilson & Ann Smith & Barb Smith
289
5
CH Lontree Everlasting Lace (b)
Kathryn & Ed Johnson
200
6
CH Galway K Is For Kinsey (b)
Karen Bilda & Bette Eckstrom
198
7
CH Carrigan Got Th’ Moves
Barbara Goldie
192
8
CH Kaylynn’s August Moon ROM
Kay Baird-Zwier & Susie Kipp
182
9
CH Caraway Dramatically Different (b)
Beth Verner & Betty Chapman
176
10
CH Harbour Hill Rerun Van Pelt
Susan Sakauye & V Faber & Judy Jensen
168
11
CH Luvlade’s Banner Headline
Denise & David Lovelady / John & Pam Mandeville
165
12
CH Lontree 24 Karat Of Morningstar
Doreen Gordin & Eldorado Gold
158
13
CH Bryr Rose Lasting Impression (b)
Ruth & Paul Warren / Jenne Ferris
156
14
CH Gallagher’s Diamond Girl (b)
Tami Herzog / Linda & Al Gallagher
149
15
CH Kaylynn’s Naughty But Nice (b)
Kay Baird-Zwier & Susie Kipp
147
16
CH Marquee’s Tricks Of The Trade
Marcia Weisman / Sonya & Richard Urquhart
124
17
CH Luvlade’s Top Gun
Denise & David Lovelady
120
18
CH Keepsake’s The Chaz Singer
Jane Cook & Shari Robinson
117
19
CH Trigo Whisper Of Light (b)
Cydney Shinn & Nancy Butler
109
20
CH Starlight Geta Kick Outa You (b)
Ann Leigh / B & D Ditmars
102

1Source: The Canine Chronicle (Statistics)