Montgomery County KC Judges
1973–1974 MCKC (Not SCWTCA Specialty)
1975–today SCWTCA National Specialty
 Year  Breed Puppy Sweeps
1973 John Hillman – none –
1974 Dr Josephine Deubler – none –
1975 Richard Monnich Robert Jacques
1976 Anne Rogers Clark Mary Nelson Stephenson
1977 Robert Moore John Sheehan
1978 Annemarie Moore Dan Shoemaker
1979 Lydia Hutchinson Dan Kiedrowski
1980 John Marvin Gay Sherman (Dunlap)
1981 Doris Wear Jackie Gottlieb
1982 Richard Hensel Edward McPharlan
1983 Maxine Beam Emily Holden
1984 Lou Auslander Alice Papaliolios
1985 Barbara Keenan Marjorie Shoemaker
1986 Ken McDermott Bev Trapani
1987 Jane Forsyth Helen Moreland
1988 Roger Hartinger Gwynne McNamara
1989 Anne Rogers Clark Gary Vlachos
1990 Ric Chashoudian Jo Hanton
1991 Annemarie Moore Diane Lunde
1992 Mareth Kipp Candy Way
1993 Phyllis Haage (dogs + BOB)
Gay Dunlap (bitches)
Penny Belviso & Cindy Meyer   
1994 Sandra Goose Allen Janet Dalton
1995 Gwynne McNamara Marjorie Shoemaker
1996 Anne Rogers Clark Audie Howe
1997 Michelle Billings Bill Nelson
1998 Cindy Vogels Emily Holden
1999 Lydia Hutchinson Kathy McIndoe
2000 Ed Dalton Helen Moreland
2001 Gary Vlachos Ilze Barron
2002 Candy Way Genie Kline
2003 Cindy Meyer Elaine Azerolo
2004 Gay Dunlap Bonney Snyder
2005 Cindy Vogels Sue Little
2006 Jon Cole Pam Donahue
2007 Edd Bivin Nancy Butler
2008 Margret Moeller-Sieber Kathy Clarke
2009 Patricia Trotter Cecily Skinner
2010 Sue Goldberg Dana Frady
2011 Gary Vlachos Emily Holden
2012 Ken Kauffman Molly O'Connell
Barbara Miller Veteran
2013 Sally George Karen Mueller
2014 Richard Urquhart Bev McDonald
2015 Candy Way Pam Mandeville
2016 Anne Katona Maripi Wooldridge
2017 Peggy Beisel-McIlwaine Jinx Moore
2018 Cindy Vogels Denise Daniel
2019 Shari Boyd Kent Meyer
2020
SCWTCA Roving National Specialty*
Judges since 1975
*NOTE: Roving Specialties are not necessarily held every year
 Year  Location Breed Sweeps
1976 Denver Thelma Brown – none –
1977 Chicago Stephen Shaw Dennis Barnes
1978 Southern California   Derek Rayne CL Savage
1980 Minnesota Thomas Gately Lorry Brownell
1981 Northern California   Nick Calicura Sherry Yanow
1982 Chicago Mrs. Tom Stevenson Maureen Holmes
1983 Denver Jim Reynolds Nona Harwell
1984 South Carolina Lydia Hutchinson Joy Laylon
1985 Southern California   Ric Chashoudian Dan Kiedrowski
1986 Northern California   Jon Cole Wilma Carter
1987 Chicago Edd Bivin Janet Turner (Dalton) (Futurity)
1988 Denver Donna Dale Renee Kotaki, Jacki Luckenbagh
    & Dora Lee Wilson (Futurity)
1989 Connecticut Stephen Shaw Penny Belviso (Futurity)
1990 Milwaukee Gay Sherman (Dunlap Barbara Schulenburg (Futurity)
1991 Southern California   Robert Condon Bob LaRouech (Futurity)
1992 Louisville Edd Bivin Bill Nelson (Futurity)
1994 Denver David Merriam – none –
1996 Milwaukee Nolan Dale – none –
1998 Southern California   Gay Dunlap – none –
2000 Denver Audie Howe Wayne Harmon
2002 Arizona Sandra Goose Allen Nancy Stalnaker
2004 Southern California       Sue Goldberg Bev McDonald
2006 Southern California   Peggy Beisel McIlwaine Ann Leigh
2008 Northern California   Gwynne McNamara Pam Mandeville
2010 Southern California   Peggy Beisel-McIllwaine Willie Rueda
2012 Southern California   Karin Bergbom Jon Caliri
Bill Behan Veteran
2014 Southern California   Gay Dunlap Genie Kline
2016 Northern California   Sue Goldberg Kathy McIndoe
2018 Tampa Bay   Kathy Clarke Bonney Snyder
2020 —TBD—
SCWTCA National Specialty
Sweepstakes Winners
Year Judge Best In Sweeps BOS to Best In Sweeps
1975 Robert Jacques Koop's Kilkenny of Woodridge  
1976 Mary Nelson Stephenson Waterford Harwelden's Deuce  
1977 John Sheehan Waterford Harwelden Blast  
1978 Dan Shoemaker Winquest Revelation
1979 Dan Kiedrowski Gleanngay Motown Moonraker
1980 Gay Sherman (Dunlap Claypool's Just Right
1981 Jackie Gottlieb Wavehill Wedgewood Calebran's Sugar N' Spice
1982 Edward McPharlan McDama Gleanngay Ms Got Rocks Lontree Laced Holiday Cheer
1983 Emily Holden Wildflower Stardust Bhan-Or Alter Ego
1984 Alice Papaliolios Shibui Trailblazer Wildflower Rose Petal
1985 Marjorie Shoemaker Amaden's Trapper John MD Lontree Star Bangled Banner
1986 Bev Trapani (McDonald Amaden's Leading Man Elysian's Sparkle Plenty
1987 Helen Moreland Carrigan's Aran Isle Andover Buckaroo Holliday
1988 Gwynne McNamara Greentree Stage Door Johnnie Wildflower Autumn Legacy
1989 Gary Vlachos Sleepy Hollows Cant Resistor Amaden's Keystone Cowboy
1990 Jo Hanton Holweit's Rock E Fella Amaden's Top Of The World
1991 Diane Lunde Doubloon's Enchantment Doubloon's Magic Man
1992 Candy Way Bryr Rose Moon Stone Doubloon's Gangster
1993 Penny Belviso
  & Cindy Meyer 
Veteran: Dan Kiedrowski
Shar-D's On With The Games
Ch Amaden's Heavenly Sonshine
Clanheath In The Ribbons
Ch Shanasey Smart Alex
1994 Janet Dalton PitterPat's Dumpling Soup Amaden's Unchained Melody
1995 Marjorie Shoemaker Bantry Bay Tov Natan Holweit's Robbin the Bank
1996 Audie Howe Doubloon's All Magic Mil Mear's Remembrance
1997 Bill Nelson Doubloon's Sumthin To Talk About Honeylee's Hilight On Trebol
1998 Emily Holden
Euro Heritage:
     Nick Hammond
Clanheath Fringe Benefits
Tiamo's Strike up the Band
Brenmoor's Shampoo
Tiamo's Triple Trouble
1999 Kathy McIndoe Bonney Paint Your Waggin Winterwheat's JNA O'Perky Meara
2000 Helen Moreland Jamboree Amigo Holweit's Penny Arcade
2001 Ilze Barron Derryhumma Keepsake Kit Carson Honeylee's Bye Gone Years
2002 Genie Kline Greentree Darcove Fairy Tale Ballymena's Different Course
2003 Elaine Azerolo Whindancer's Harrigan Meirleac's Diamond In The Ruff
2004 Bonney Snyder Caraway Circle Of Life Glenamon Gleanngay Accolade
2005 Sue Little Desertrose Bonney Mans Dream Kaylynn's Pistol Packin Mama
2006 Pam Donahue Holweit's Whatever Lola Wants Greentree Trinity Heart Break Kid
2007 Nancy Butler Eringlo Light My Fire Lontree Tuck & Caitty Dude It
2008 Kathy Clark
Veteran: Janet Dalton
Orion Trebol Hot On The Leader Board
Ch Gleanngay Keep The Faith VCD2 RN
Caraway Strike A Pose
Ch Kaler Kick It Up A Notch
2009 Cecily Skinner Lismore the Best of Both Worlds Whindancer's Hey There Delilah
2010 Dana Frady Whindancer's Sweet Dreams
     Are Made Of This 
Seanacy Walk The Line
2011 Emily Holden Doubloon's Extreme Play Caraway Baryshnikov By Tyrone
2012 Molly O'Connell
Veteran: Barbara Miller
Bonney Labor Of Love
CH Dhowden American Dream
Avalyn's Been Waiting For You
CH Marymore Banner Gabriel's Choice
2013 Karen Mueller Whindancer's Light My Fire Kilronan Late For The Sky
2014 Bev McDonald Legacy Kalohe Summer Wind Reyem Hot Tin Woof
2015 Pam Mandeville Frolic's Caper To Coventry Greentree Luellen Unbridled Song
2016 Maripi Wooldridge Boreal Keepsake Immortal Keepsake's Double Exposure
2017 Jinx Moore
2018 Denise Daniel
2019 Kent Meyer
2020
SCWTCA National Specialty
Obedience Winners
High In Trial ~ SCWTCA Obedience Trial
 Year  Judge   Handler
1995 Rev Tom O'Connor Andover Dancing Up A Storm Sharla Walstrom
1996 Richard O'Mara Rainbow's Royalty JoAnn Rentzheimer
1997 Ruth Brader Amaden's Ring In The News Margaret Tims
1998 Karen Hertzog Ch Hollywood's Happy Jack UDX Cynthia Hollis
1999 Marie Huffman Skibbereen Autumn Leaves TD (HIT)
Ch Hollywood's Happy Jack UDX (High Combined)
Judy Shortino
Cynthia Hollis
2000 Robert Cash Wheatland Cubby Bear CD MX MXJ Lisa Sponsler
2001 Frank Washabaugh Amaden's Rings in the News Margaret Tims
2002 Edward Gillespie Holweit's Stancher (HIT)
Saddlebrook Raise-A-Ruckus UD OA NAJ (High Combined)
Dorice Stancher
JoAnne Vogt
2003 John Landis Doubloons Last L'L Wise Guy CDX OA NAJ Linda Ruedy
2004 William Wisecup Ceili's Hot Temper Leaps CDX MX MXJ Larry Dalan
2005 Janet Lewis Doubloons Last L'L Wise Guy UD AX OAP AXJ OJP
    (HIT & High Combined
Linda Ruedy
2006 Evelyn VanUden Ch Kaler Drive Me Bugs Sharon Masica
2007 Betsy Horn Humer Ch Azlough Turn on the Charm CD RA AX MXJ Susan McGee
2008 Nancy Withers Ballybae Katie's Uptown Girl CD MX MXJ OF Bill Gore
2009 Janet Lewis Ch Azlough Turn To Gold VCD2 RE AX MXJ Cindy Jansen
2010 Michael Mooney Jendu Outlaw RN JoAnne Vogt
2011 Pat Hess CH Gleanngay Millionaire CD RAE2 NAJ Sue Peters
2012 Marilou McCloskey GCH Jendu Outlaw UD TD OA OAJ OAP OJP JoAnne Vogt
2013 Phyllis Broderick GCH Jendu Outlaw VCD2 UD RA OA OAJ AXP AJP JoAnne Vogt
2014 Jean Nocilly CH Eringlo Uncanny Cashew CD BN PCD GN RA Bonnie Kanter
2015 ** No Obedience in 2015 due due to site construction.
2016 Nancy Withers Jendu Tongue Twister CD BN RA CGC Sue Peters
2017

12/26/16


Home Privacy Policy Terms of Use Report corrections or changes to .

go to top